Техническият директор на Арда, Емил Кременлиев, даде ексклузивно интервю за сайта www.oncala-trashumancia.com. Той сподели радостта си от добрата форма на Арда в момента, след като кърджалийци са с 4 поредни победи във всички турнири. Според него момчетата на Александър Тунчев може да се намесят в разпределението на челните позиции накрая на първенството.
Един от героите от САЩ 94 не пропусна да отбележи, че за поредна година Лудогорец няма реална конкуренция в първенството и това не влияе добре на ?орлите“, когато играят в Европа. Кременлиев допълни, че от години грандовете на родния футбол не се интересуват от произвеждането на класни български играчи в школите.
Здравейте, господин Кременлиев! Арда направи чудесни последни мачове и се движи солидно през сезона. Напипа ли Александър Тунчев оптималната вакса, така да се каже?
– Те самите резултати говорят. Арда е отборът във форма. Ако не броим Лудогорец, който побеждава на ходом, виждате, че другите фаворити лакатушат. Ботев също загуби, въпреки че беше във форма, да не говорим за другите. Арда и Черно море са тимовете, които са във форма и докато варненци бяха солидни от началото, при Арда имаше някои колебания. Сега съставът се избистри, отборът има стил. Беше най-слабият гост, а сега се представя по-добре навън, отколкото у дома.
Арда винаги е около челните места в последните години. Има ли класа тимът този път да успее да намери място поне сред шестте най-силни в края на годината?
– Така е, Арда винаги варира около тези места. Приятно е също, че клубът залага на български играчи. В момента в Арда има играчи за националния тим. Илиан Илиев прави чудеса, търси къде ли не играчи, но лично за мен Тонислав Йорданов, Иван Тилев и Станислав Иванов имат място в националния тим, в сравнение с други играчи. Лично мое мнение. Йорданов има нещо от типа на 6 гола в 4 мача.
Виждаме, че през тази година, с изключение на Лудогорец, всички тимове са много равностойни. Увеличава ли това апетита за търсене на изненада от страна на Арда, за да влезе дори в призовата тройка за клуба?
– Аз не бих казал, че Арда е изненада, с оглед на представянето през годините. Клубът вече завърши веднъж 4-ти, игра финал за купата, така че няма да е изненадващо, ако Арда завърши около 4-ката. Първенството е интересно от второто място надолу. От друга страна, в други години Лудогорец имаше повече проблеми, докато сега взема на ходом мачовете си. Те са абсолютно безинтересни за гледане. Левски няма сили, състоянието на ЦСКА е ясно, не го броим изобщо през този сезон. Черно море е традиционно добър отбор, който е замесен в битката за челните позиции. При Ботев също няма достатъчно сили, имайки предвид, че и там контузиите се събраха.
Тази тенденция надали е в полза и на самия Лудогорец, навярно?
– В никакъв случай. Лудогорец има нужда да бъде държан в ритъм. Аз гледах последните мачове – не се напъват, бият с рутина и второто полувреме спират да играят. Противникът също знае как ще завършат нещата. Това в никакъв случай не е добре. Лудогорец има нужда да е под напрежение за европейските сблъсъци, докато на мен ми се струва, че за тях е по-трудно на тренировка, отколкото в официалните срещи.
В Левски се говореше много за битка за титлата след първите мачове, но постепенно лошите резултати зачестиха. На какво отдавате този спад?
– Трябва да погледнем и срещу кого игра Левски в първите кръгове, за да си дадем сметка откъде идваше еуфорията. След това дойдоха малко по-организираните противници и се видя, че клубът няма сили за нещо повече. Мен и втори ме съмнява да станат, както е тръгнало.
Вчера стана ясно, че Арда ще срещне Крумовград за купата. Предполагам, че тази надпревара също е сред целите?
– Не е от най-добрите жребии, но вече останаха и основно силни отбори. Всеки искаше да му се падне Локомотив Мездра, но не е така. Крумовград също има някои проблеми, не е като миналата година. Равностоен мач, с леко предимство за Арда. Това е турнирен мач, решава се в един дуел. Не може да се говори за истинско домакинство, защото Арда ще има и малко повече привърженици в тази среща. Като цяло давам леко предимство на тима на от Кърджали.
Има ли отбор, който Ви изненадва позитивно до момента?
– Всичко е на приливи и отливи. Определено Арда прави добро впечатление с формата си в последно време. Септември също прави впечатление с това, че дава шанс на млади български състезатели – 17-18-годишни. Това са бъдещи национални играчи. Напоследък и резултатите се постабилизираха. Ботев загатна за класа, но контузиите си казаха думата в последно време. Традиционно Черно море е стабилен, тук-таме прави грешки навън. За грандовете всичко май е казано вече. Левски има предимство, че играе пред 10 хиляди души във всеки мач у дома, но не мисля, че ще играе основна роля в битката за върха. Другите са на обичайното си ниво.
Темата за българските играчи често се разисква, но в грандовете за поредна година се забелязва почти отрицателен брой родни футболисти. Виждате ли достатъчно заинтересованост от работа със собствени кадри в тези клубове?
– Едва ли тези тимове мислят за бъдещето на българския футбол. Лудогорец играе в Европа, трябват им класни футболисти. ЦСКА е тръгнал по този път, ще видим докъде ще я докара. Неприятното е, че и ?червените“ започват мачовете си без нито един българин. Отделен въпрос е, че класните български играч са кът, в момента. Всеки, който малко покаже качества и отива в чужбина. Останалите просто не са на това ниво. Илиан Илиев самият е затруднен. Загатва за потенциал, но има крещяща нужда от класни български състезатели. Това е въпрос, който се коментира от години и проблемът е много дълбок. Не виждам нещо чак толкова оптимистично занапред. Видя се някаква светлинка в националния тим, но само донякъде. Виждаме, че търсим къде ли не играчи, на които да им дадем български паспорти и това не говори добре.
Надали е добре, че в Левски и ЦСКА не излизат никакви свежи кадри почти..
– Така е, тези две школи не бълват футболисти, които да влизат в първите им отбори. Публиката на ЦСКА и Левски е много толерантна към своите юноши, ще им просто грешки, ако вижда старание. Има голям праг на търпение към своите, но те са кът. Други са школите, които захранват българските отбори. Септември до голяма степен, Лудогорец, въпреки че той не използва своите юноши. Те обаче захранват други клубове от по-ниската черга на класирането. Не е това, което беше преди години. Да не говорим, че школи като Пирин, Етър и други са със затихващи функции.
Къде е ролята на държавата? От много време говорим за абдикация от спорта, но тя сякаш става все по-осезаема с всяка изминала година..
– Така е. Явно е, че без ролята на държавата, нещата няма да се подобрят. И да говорим за смяна на президента на футболния съюз, то той няма да построи стадиони, да направи бази, да има подготвени треньори в школите и прочие. Това е ролята на държавата. Виждаме, че приоритите са съвсем различни и надали някой ще протегне ръка за спорта. За две години сме имали 6-7 различни министри на спорта, така че къде изобщо да говорим за държавна политика. Без обаче подобна политика, нищо не може да се случи.
Да завършим и с националния отбор. Предстоят решителни мачове в битката за челните места. Оптимист ли сте, че не всичко, все още, е загубено в борбата за първото място?
– Разбира се, както казах в момента има известна светлинка в тунела. Вече самият аз забравих за тази загуба с 0:5. Гледаме напред. Доброто е, че групата е изравнена, никой не се възползва от тази загуба. Всички са в 1-2 точки разлика, така че всичко ще се реши в идващите дуели. Играем с противници на нашето ниво. Това не е онзи Люксембург от преди години, който знаеш, че почваш мача с 3:0 аванс, едва ли не. Всички техни играчи са школувани в Белгия, Нидерландия, Германия и прочие. Беларус е бивша руска школа. Те си имат проблеми, от които трябва да се възползваме. Нужно е да вярваме и да се надяваме. Аз лично очаквам да се класиране.
Няколко пъти споменахте за сложната задача на Илаин Илиев. Ако и той не успее да даде някакъв тласък на националния отбор, то не е ли време дебатът за състоянието на родния футбол да отиде в съвсем различна посока?
– Със сигурност проблемът не е в селекционера. И Гуардиола да дойде, няма да може да направи нищо. Той няма и да дойде, като види за какво става дума. Като няма ниво, се оправяш с играчите, с които разполагаш. Темата е много дълбока. През последните 30 години ние стоим на едно място, докато всички около нас се развиват. Виждате, че ни застигнаха отбори, които не ги брояхме за живи едно време.
Правилно ли е, според Вас, решението да се върнат мачовете на ?Васил Левски“?
– Общо взето мачовете трябва да са или в Пловдив, или в София. Идеята е евентуално публиката на Левски и ЦСКА да отиде на мача и да понапълни стадиона. Знам какво е да се играе пред толкова много хора, напълно различно усещане. В Пловдив също има сериозен интерес. В останалите градове просто няма подобен интерес.